Vad är syftet med en arbetsmarknadsdag?
Själva anledningen till att vi studerar här på LTH, sliter termin efter termin är ju för att efter examensarbetet vara attraktiv i näringslivet. Därför är det helt naturligt att studenter förbereder sig för detta under studierna. Årligen håller Maskinsektionen en arbetsmarknadsdag MEKKA, vilket är ett tillfälle för dig som student att komma i kontakt med näringslivet. Du kommer här att träffa företag som är speciellt intresserade av dig som maskinstudent. Under dagen kommer representanter från företagen stå redo för att besvara alla de frågor du har tänkt ut angående deras företag och kanske din eventuella framtid hos dem. Här får du en lysande chans att knyta ovärderliga kontakter inför ditt framtida yrkesliv. Ta vara på det!
Vad behöver jag tänka på om jag ska gå på en arbetsmarknadsdag?
Om du vill få ut maximalt av en arbetsmarknadsdag så gäller det att vara väl förberedd. Finns där något speciellt företag på mässan som du intresserat dig för är det viktigt att du är lite påläst om vad just dem sysslar med. En annan sak som även kan vara viktigt är att du själv vet vad du vill. Är det Ex-jobb du är ute efter, möjligheten till sommarjobb eller så är du kanske mest intresserad av hur företaget är som arbetsplats?
Varför ska jag gå om jag precis börjat studera?
En arbetsmarknadsdag är lika intressant oavsett vilken årskurs du studerar i. Många företag har rekryteringsprocesser som börjar redan efter ditt andra studieår
